Za uplynulý týden nedošlo v žebříčku návštěvnosti k výrazným změnám. První zůstala česká komedie Láska je láska, kterou jen tak někdo nesesadí. Druhé místo s třetím si prohodily filmy Sherlock Holmes a Underworld.
První novinka tohoto týdne, Nebezpečná metoda, se umístila až na devátém místě, a za ní všechny ostatní novinky - Kontraband, Bůh masakru, Černobílý svět
a na patnáctém místě dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír.
Ostatní filmy v žebříčku si drží své místo z předminulého týdne nebo si mírně polepšily.
Před pěti lety dorazil do našich kin fantasy snímek The Golden Compass vycházející z úspěšné knižní trilogie Philipa Pullmana. Dnes se dostává na obrazovky TV NOVA, tudíž jsem narazil na svou recenzi tohoto filmu a zařadil ji do tzv. retro recenzí.
Hlavní postavou prvního dílu je jedenáctiletá Lyra, která žije v Anglii 19. století, kde se zastavil čas a vládne zde přísná církev – Magisterium. Každý člověk zde navíc má svého duševního souputníka ve formě zvířete -takzvaného daemona.
Lyra má nelehký úkol. Musí chtě nechtě zjistit proč všechny děti mizí u severního pólu a přitom porazit zlou paní Coulterovou… Podaří se jí zvítězit a najít bájnou substanci zvanou Prach, která vyvažuje částici dobra a zla?
Nejdříve se přiznám, že knižní vydání jsem nečetl. Z toho zřejmě vyplývá i to, že si nejsem jistý celkovým zasvěcením do děje filmu. To, co bych v knize přečetl na x počtu stranách, ve filmu shlédnu během úvodních minut a tak rychle, že toho ani moc nepoberu…
Úvod jede a jede až se zastaví u jedenáctileté „vyvolené“ Lyry, kterou společně se svým deamonem Pantem, medvědem Iorkem a dalšími čeká nekonečně dlouhá cesta, kterou režisér Chris Weitz (ano, ten tvůrce Prciček…) šikovně naznačil v závěru filmu a navnadil tak nejednoho diváka. Jsou-li na plátně digitální zvířata, film vypadá vskutku nádherně, a hlavně pokud promlouvá či jinak se propaguje lední medvěd Iorek Byrmison. Hold, trikům se už nevyrovná ani realita. (Tahle věta zní v součastné době dost vtipně)
Jedná-li se ale o lidské herce, nejvíc zaujme Nicol Kidman, jenž z počátku působí jako hodná teta Agáta, ale zdání klame. Trochu tomu napomáhá i její deamon. Bohužel málo prostoru dostal Daniel Craig, který když mu režisér dopřeje ukázat se nám, hraje o sto šest. Svůj debut zvládla i malá Lyra (Dakota Blue Richards).
Nebýt by Nicol, digitálních triků a působivé výpravy, z filmu by se stal pouhý zmetek, jako se stalo u Narnie. Dávám 70 %, ať nežeru!
Pán prstenů forever!
P. S. O pokračování se hovořilo již v roce 2008, kdy bylo odsunuto na rok 2012. Letos se natáčení zatím neplánuje, už jen proto, že představitelce Lyry je dvacet let...
Perverznosti nikdy není dost. Jde-li ještě o kombinaci se jménem režiséra Davida Finchera, máte zaručeno, že odejdete z kina plně nasyceni vším, co jste viděli. I když půjde třeba o zvracení spermatu… A ve spojení s celosvětovým knižním bestsellerem, máte zaručen stoprocentní „kulturní zážitek“.
Před dvěma lety dorazila do našich kin první adaptace stejnojmenné knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona. Knižní titul zaujal i americké producenty, kteří dlouho neváhali a vrhli se do natáčení. (Nutno říct, že švédskou trilogii jsem zatím neviděl a knihu teprve čtu.)
Příběh filmu nás zavádí do Švědska, kde novinář Mikael Blomkvist (Daniel Craig) dostane šanci od bývalého průmyslového velikána, nyní starce, najít vraha jeho neteře. Vražda se stala již před necelými padesáti lety. S případem Mikaelovi výrazně pomůže hackerka Lisbeth Salander (Rooney Mara), která je všechno, jen ne „normální“. Vše je komplikovaně zapleteno díky celé podivínské rodině s nacistickou minulostí.
K tomu, abyste si film vychutnali, nepotřebujete znát nějak moc dopodrobna děj. Stejně si nebudete ze začátku pamatovat všechna jména. Ta se mi pletla asi do poloviny filmu, kdy se výčet podezřených osob zúžil na polovinu. Tím se i trochu stával děj filmu předvídatelný.
Nejvíce důležité jsou charaktery postav… Kde jednoznačně vítězí Lisbeth. Asociální dívka neurčitého věku, s chutí dopracovat se spravedlnosti klidně i přes mrtvá těla svých protivníků. Postupně ale poznáváme, že její tvrdá slupka odpadává po setkání s Mikaelem, do kterého se zamiluje. Zasloužená nominace na Oscara pro Rooney Maru!
Za to Daniel Craig dokazuje, že zvládá hrát i jiné „týpky“, než jen Bonda. Je sexy a zároveň zapálený pro poznání skutečné pravdy.
Atmosféru filmu výborně dokresluje soundtrack od dvojice Trent Reznor a Atticus Ross, kteří s Fincherem spolupracovali už na The Social Network. Někteří tvrdí, že nejsou schopni samostatného poslechu. Já tvrdím opak. Samozřejmě jde o aktuální pocit posluchače, tudíž na domácí víkendovou party se hudba z tohoto filmu určitě nehodí.
Perfekcionista, David Fincher, má jednu výhodu: Na co šáhne, to určitě nepokazí. Film plynule jede, sice se místy objeví „nudná“ místa nebo nesrozumitelné scény (závěrečné převlíkání a loupení hlavní hrdinky), ale po technické stránce se nedá nic vytknout. Skvěle působí i ponurá atmosféra zasněženého Švédska.
Délka filmu, která je skoro tři hodiny, je kupodivu únosná. Pořád toužíte znát pravdu, pořád s napětím čekáte, co se stane.
První díl trilogie dopadl velmi slibně. Slibně pro druhý a třetí díl, který se netěší takové oblíbenosti. Pokud budou na pokračování pracovat stejní tvůrci, máme se na co těšit.
Nový týden, a hned nové první místo. Český film Láska je láska nemá příliš dobré hodnocení od kritiků, ale fanoušky si zřejmě najde (ČSFD hodnocení zatím 68 %). Pro tento týden film nasbíral 43 tisíc diváků. Navíc české komedie jsou v poslední době hojně navštěvované, nezávisle na kvalitě - viz. Perfect Days, takže se ze žebříčku tržeb jen tak nedostane. Druhá novinka na druhém místě, pokračování Underworld s podtitulem Probuzení, má o více než polovinu diváků méně.
Minulý týden první, teď třetí, Sherlock Holmes: Hra stínů se na vrcholu moc neohřál a určitě se na vrchol už ani nedostane. To samé platí i pro Fincherův film Muži, kteří nenávidí ženy, jenž z minulého druhého místa klesl na místo páté.
Další novinka, Děti moje s Georgem Clooney, startuje až na místě šestém. A do TOP 20 se vrátila Sedláčkova Rodina, je základ státu na devatenáctém místě.
Na úspěch českých rodinných filmů chce navázat producent a současně režisér Petr Oukropec z Negativu. Ten si pro svůj režisérský debut vybral knihu Terezy Horváthové Modrý tygr, která u nás již vyšla, ale například i velmi úspěšně v Japonsku.
Modrý tygr vypráví o dvou kamarádech, desítiletém Matyášovi (Jakub Wunsch) a jeho stejně staré kamarádce Johance (Linda Votrubová), kteří žijí v ruchu velkoměsta. Součástí tohoto hlučného města je i neudržovaná botanická zahrada, která se nachází na velmi pěkném pozemku a má podle plánu zdejšího ambiciózního a prospěchářského starosty Rýpa (Daniel Drewes), ustoupit novému zábavnímu centru. Jeho plány zmaří tajuplný příchod Modrého tygra.
Trailer mírně schazuje dabing zlého starosty Rýpy, kterého hraje německý herec Daniel Drewes, jinak by mohlo jít o svěží podívanou pro celou rodinu.
Intimní love story v hlavní roli s Evou Green a Ewanem McGregorem o globální nákaze, která postihuje smysly člověka. Zejména chuť, čich a sluch, což je pro šéfkuchaře, kterého ztvárnil McGregor velmi komplikující.
Od filmu neočekávejte žádný velkolepý katastrofální trhák. Citové drama s nevysvětlitelnou nákazou je to, co skvěle shrnuje děj filmu.
Film režíroval Angličan David Mackenzie a jeho premiéra v českých kinech je stanovena na 2. února 2012.
Vyhlašování českých filmových cen Český lev 2011 má svého moderátora. Bude jím popová zpěvačka Lucie Bílá, která se čím dál víc vrhá do různých "nepěveckých" profesí.
Slavice, která se loni objevila ve filmu F. A. Brabce V peřině, se na moderování Lvů velmi těší.
"Těším se na změnu, kterou to pro mě představuje, a na noblesu, kterou ten večer vždycky má. A čeho se bojím? Přímé přenosy jsou samozřejmě velmi náročná disciplína, ale také mají své kouzlo, protože se během nich dějí nečekané věci, které se dopředu nedají naplánovat a které je třeba zvládnout. To mi vlastně vyhovuje, což neznamená, že se nebudu připravovat. Naopak! Náhoda je fajn, zvlášť když zapracuje ve váš prospěch, ale připravený být musíte, takže už teď jsem za Hujera, vybíráme kostýmy, domlouváme zkoušky..."
Nadšení z nové role zpěvačku doprovázi u jakékoli příležitosti, vzpomeňte si na obhajobu moderování talentové soutěže. Těžko říct, zda Bílá v přímém přenosu nesklouzne k patosu, diblikování, a zda vůbec bude mít šanci zasáhnout do scénáře, který pro ní chystá režisér předávání Petr Vachler. Pokud se on sám vyhne honění ega za pomocí nejlepší české zpěvačky součastnosti, mohlo by se předávání Českých lvů stát událostí jarní smrště různých ocenění.
Petra Vachlera nejvíce na zpěvačce překvapilo, jak dokáže být drahá...
"Právě jsem se vrátil ze šatny, kde mi Lucka ukazovala svoje šaty. My jsme vždycky pro ty chlapy vzali z půjčovny smoking a nebylo co řešit, ale teď jsem stál před šatníkem Lucie Bílé a ta mi říkala: „Tyhle stály 220 tisíc korun, tyhle jenom devadesát tisíc, tyhle dvě stě tisíc...“ Já tam jen tak v němém údivu stál a v duchu byl rád, že nejsem žena, protože můj svět je daleko levnější."
Předávání devatenáctvých Českých lvů proběhne 3. března 2012 v přímém přenosu České televize.
Druhé díly to mají vždycky těžké. Nejinak je tomu u série filmů se Sherlockem Holmesem. Před dvěma lety dokázal režisér Guy Ritchie, že Sherlock není žádný starý děda. Letos nám dokazuje, že je Sherlock nesmrtelný mládenec.
Konec prvního dílu nám prozradil, že novým protivníkem Holmese bude profesor Moriarty (Jared Harris), jenž touží rozpoutat světovou válku daleko dříve, než se skutečně stane. Má k tomu všechno. Peníze, zbraně, intelekt a schopné lidi. Jediné, co mu brání v cestě je Sherlock Holmes (Robert Downey Jr. a jeho přítel doktor Watson (Jude Law). K tomu přidejte Holmesova bratra Mycrofta (Stephen Fry), manželku Watsona Marry (Kelly Reilly), cikánku Simzu (Noomi Rapace), sexy kost Irene Adler (Rachel McAdams) a možná máte tak zhruba příběh v kostce popsán.
Guy Ritchie prostě udělal jednoduchý postup. Vše, co mělo v jedničce úspěch, ve dvojce zdvojnásobil. Tedy zpomalené scény bojů komentované Robertem Downey Jr., dvě krásky (účast Noomi Rapace ve filmu naprosto nechápu, protože ději vůbec nijak nepomáhá, Rachel McAdams je ve filmu zase takovou krátkou chvíli, až doufám, že se ve trojce znovu objeví).
Ve druhém díle nás čeká více cestování, více evropských zemí, více výstřelů (i ten největší z Jeníčka), více výbuchů, a tak nějak všeho více. Přeplácanost se týká i hudby, která funguje lépe ve filmu než samostatně k poslechu. Což u prvního dílu bylo úplně naopak, resp. hudba šla klidně poslouchat i bez filmu.
Opět platí i sehrání mezi Downey a Lawem, jejichž jiskření musí ve třetím díle zákonitě skončit divokou muchlovačkou bez ženský!
Škoda, že nás nečeká typický příběh alá Sherlock, který by alespoň zaplnil naše hlavy, které jsou v tomto případě plné jen výbuchů.
Výsledně tak film působí prostě přeplácaně, ale má v sobě jistý náboj, který vás dostane, tudíž odcházíte z kina opět spokojeni a s očekáváním, bez jakékoli ironie, na další díl.
Nový týden v českých kinech přinesl v žebříčku dvaceti nejnavštěvovanějších filmů pár změn. První místo sice patří opět Sherlocku Holmesovi a jeho Hře stínů, ale na druhé místo se dostala novinka týdne Muži, kteří nenávidí ženy od David Finchera. Zřejmě to je nejvyšší umístění, na který se film mohl dostat a už bude jen klesat.
Třetí a čtvrté místo zdobí tradičně animované pohádky a pětka patří (taky tradičně) Perfect Days.
Druhá novinka týdne, slovenské Love, nějaké diváky nasbíralo, ale nedá se mluvit o žádném velkém zázraku. Ze zázraku se může těšit Lucie Vondráčková se svým Labyrintem, který se vešel ještě do TOP 10. Po nepříznívých recenzích se diváci určitě do kina nepohrnou.
Předpremiéra filmu Happy Feet 2 dostala tučňáky na osmé místo. A premiéra Kazatele Kalašnikova přivedla do kin za týden 1485 diváků, což je místo jedenácté.
První filmový týden v českých kinech nepřinesl moc velké změny. Dle očekávání se na první místo vyhouplo pokračování Sherlocka Holmese, které má na svém kontě (také díky předpremiérám) něco málo přes 10 mil Kč. Mimochodem, první díl vydělal za první týden promítání v loňském roce o polovinu méně, dá se ale očekávat, že v celkových tržbách bude na tom první díl mnohem lépe.
Druhé místo patří Kocourovi v botách, který bude pozvolna vyklízet své pozice, stejně tak na třetí pozici animák Alvin a Chipmunkové 3. Čtvrté Mission:Impossible s Tomem Cruisem sklízí pochválné recenze, ale čeští diváci se na něj nijak neženou. Za měsíc promítání je 63 tisíc diváků velmi špatný výsledek.
Zatímco překvapivý hit od Alice Nellis na pátém místě Perfect Days - I ženy mají své dny má již vyděláno přes 26 mil. Kč, a paní režisérka může být víceméně pyšná, natočila zatím svůj komerčně nejúspěšnější film.
Druhá novinka tohoto týdne, film Le Havre, startuje na 14. místě s tržbou 177 tisíc Kč.
Po kliknutí na obrázek uvidíte kompletní žebříček za 1. týden.
Původně zamýšlení moderátoři letošních, osmdesátých čtvrtých, Oscarů, měli být režisér Brett Ratner a komik Eddie Murphy. Po pár výkřiků do tmy z úst Ratnera (o tom, jaký vede sexuální život a, že zkoušení role je jen pro homosexuály), se producenti rozhodli přizvat do role moderátora jednoho z osvědčených oscarových průvodců, herce Billyho Crystala.
Jelikož se předávání už kvapem blíží, producenti vyslali Megan Fox a Joshe Duhamela najít Billyho někde ztraceného v horách.
Podívejte se na povedenou upoutávku na letošní Oscary.
Konec roku přináší pravidelné shrnutí v jakékoli odvětví. Nejinak je tomu i u filmu. Dnes si představíme deset nejlepších filmů za rok 2011 v českých kinech.
Žebříček je to zcela subjektivní, takže se nedivte, že v něm není třeba Váš oblíbený film. Možná ho naleznete mezi těmi nejhoršími filmy.
X-Men: První třída
Režisér podařené loňské pecky Kick-Ass Matthew Vaughn zvládl tenhle prequel série o X-Menech na výbornou. Příběh zasazený do období studené války směle podává akci a humor. Komiks roku!
Rozpočet: $160 million Tržby celosvětově: $353,624,124
Zrození Planety opic
Každý rok se v kinech urodí nejedno překvapení. Tím největším pro rok 2011 je bezpochyby Zrození Planety opic. Přiznejte se, kdy naposledy jste fandili opici, aby vyhrála nad člověkem? A ačkoli se jednalo o letní blockbuster plný akce, nechyběl mu inteligentní scénář.
Rozpočet: $93 million Tržby celosvětově: $481,234,439
Baletka Natalie Portman nezvládá kontrolu sama nad sebou, pro vytouženou roli je schopna se změnit v černou labuť… Závěrečná scéna baletu musí vzít dech každému!
Rozpočet: $13 million Tržby celosvětově: $329,398,046
Drive
Bezchybná filmařina, bezchybný soundtrack, bezchybný hlavní hrdina. Netřeba komentovat.
Rozpočet: $15 million Tržby celosvětově: $67,779,355
Steven Spielberg dokázal, že 3D dokáže posloužit hlavně vyprávění, a od dob Avataru tu nebyl zkrátka lepší 3D film. Tintinova dobrodružství pádí od začátku do konce, uvidíme, jak bude pádit druhé pokračování v rukou Petera Jacksona.
Rozpočet: $130 million Tržby celosvětově: $266,682,000