pátek 18. listopadu 2011

Charismatický bitkař Hugh Jackman


Aktuálně v kinech boduje s Ocelovou pěstí (po celém světě film vydělal zatím 229 mil. dolarů). Víte ale o tomhle sympatickém herci všechno?

úterý 15. listopadu 2011

RECENZE: Anonym – Bít či nebít Emmericha? (70 %)

Může Vám to připadat divné, ale král katastrofických filmů, Roland Emmerich, natočil historické drama pracující s konspirací, která hýbe světem už pár let. Kdo byl vlastně ve skutečnosti autorem děl, které jsou připisovány Williamovi Shakespearovi?

Příběh, odehrávající se v alžbětinské Anglii, vypráví o tom, že skutečným autorem divadelních her, sonetů a básní, nebyl tolik opěvovaný literární génius Will Shakespeare ale hrabě z Oxfordu Edward de Vere (Rhys Ifans). Ten je však nucen „vzdát se autorství“ svých her. Především jeho tchán William Cecil (David Thewlis) mu určuje, co má dělat. Zajisté tomu napomohl i milenecký románek z mládí mezi Edwardem a samostatnou královnou Alžbětou I. (Vanessa Redgrave, mladou Alžbětu hraje Joely Richardson)… Intriky jsou na místě.


Možná to pořád nechápete, ale režisér velkolepých trháků (2012, 10 000 př. n. l., Godzilla, Den nezávislosti) se pustil do historického dramatu, ve kterém se nejvíc sází na dialogové scény. Žádná akce, žádné dech beroucí triky. A světe div se, ono to Emmerichovi pěkně vychází. Hlavně, když promlouvají na platně postavy, kolem se neděje nic jiného, a v sále je ticho jak v kostele. Vtipálkové mohou podotknout, že ticho je na místě, když na Anonyma nikdo nechodí… 

Divné, ale režisérovi se prostě povedlo navodit takovou atmosféru, jakou si tento film zasloužil. Scény odehrávající se na jevišti Vás pohltí, stejně tak, jako pohltili diváky v hledišti v 16. století. 

Zatímco divák může žasnout nad kostýmy a působivou výpravou, tak ale musí i zákonitě u něčeho bloumat. V tomto případě jsou to zmatky mezi jednotlivými scénami, kdy režisér přeskakuje z jedné roviny do druhé, takže se jednoduše můžete ztratit, v jakém období se zrovna nacházíte. Hlavně v první polovině filmu, kdy postavy přeci jenom neznáme (pokud jste dějepisec, máte vystaráno a zmatky v postavách Vám nehrozí). Naštěstí, starou a mladou Alžbětu ještě od sebe rozeznáte, ve skutečnosti se jedná totiž o matku s dcerou. 

Emmerichovi se podařilo vybrat i dobré herce. Královna Alžběta v podání Vanessy Redgrave je od pohledu majestátní. Jen ale ochutná divadelní představení, hned je okouzlená a pryč je její společenské postavení, pod záplavou vzrušení ze hry je jí i korzet těsný… Slizce působí od první chvíle představitel Roberta Cecila Edward Hogg. Našim představám se ale nemůže zamlouvat hlavně William Shakespeare (Rafe Spall), jenž je ve filmu pobudou se džbánem piva v ruce a bez jakéhokoli vzdělání. Potom je jednoduché uvěřit, že tomu možná tak bylo. 

A tak otázka je na místě: Bít či nebít Emmericha za jeho troufalost? Pokud chcete znát důvody, které vedou ke konspiracím, můžete si je vyslechnout z úst samotného režiséra v tomto videu:

sobota 12. listopadu 2011

TRAILER: Sněhurka a myslivec

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Uhni, nevidím! Ne, tak o žádnou parodii vážně nejde. Producenti filmu Alenka v říši divů se rozhodli oživit další pohádkovou klasiku. Jen ubrali na pohádkovosti a přidali více napětí a dobrodružství. Výsledkem by měla být působivá fantasy podívaná. Podívejte se na trailer...

Pro milovníky Twilight ságy bude možná menším překvapením drsnější Kristen Stewart v roli Sněhurky. A dojde samozřejmě i na trpaslíky, kteří nejsou v traileru moc prezentováni. Zřejmě si musíme počkat až na premiéru, která proběhne v českých kinech 30. 5. 2012.


středa 9. listopadu 2011

RECENZE: Ocelová pěst – Doják s bitkami v jednom (70 %)

Co očekávat od podprůměrného režiséra Shawna Lewyho, který měl za zády v roli producentů Stevena Spielberga a Roberta Zemeckise? Buď půjdete do kina bez očekávaní a nebo… Překvapení podzimu je tu! 

Bývalý boxer Charlie Kenton (Hugh Jackman) tak nějak přežívá díky dálkově ovládaným robotům, které nechává zápasit s ostatními roboty v ringu. Lidský box v roce 2020 prostě není v kurzu. A že se mu příliš nedaří, dokáže nejeden prohraný zápas, třeba hned ten úvodní s býkem. Ke všemu se Charliemu do cesty připlete malý syn Max (Dakota Goyo), o kterého by se měl starat, po smrti jeho matky. Z původního nezájmu se vyklube pevný vztah otce se synem a naše slzné kanálky mohou vlhnout pod nánosem patosu…


Možná se budete divit, ale v tomto filmu vůbec nejde o robotí zápasy (samozřejmě ve filmu jsou, a jsou povedené). Režisér nás upozorňuje raději na vývoj vztahu mezi cynickým otcem a hyperaktivním synem. To, že mu k tomu pomáhá sentimentální hudba od Danny Elfmana, stokrát viděné klišé a kapající slzy ve zpomalených záběrech, je jasná věc. Ale nijak to ničemu neškodí, spíš naopak. 

Ocelová pěst má vcelku zbytečně dlouhou stopáž (127 minut). Tudíž se Vám může zdát velmi dlouhý rozjezd filmu, ale jakmile se na scéně ukáže Maxem objevený robot Atom, režisér Vás má plně v rukou a zahrává si s Vámi, jak se mu chce. Určitě se přistihnete, jak se usmíváte při tréninku Atoma na jeho první zápasy. Stejně tak budete napnutí, jestli ten Atom ožije nebo jde vážně jen o robota bez citu? 

Jméno režiséra Shawna Lewyho je podepsáno pod takovými nesmysly jako je Noc v muzeu 1 a 2, nový Růžový panter nebo Dvanáct do tuctu, proto Vás zřejmě překvapí, jak dokáže z předvídatelného děje vytvořit snesitelnou podívanou bez špetky trapnosti. Producenti filmu asi mluvili do filmu víc, než je obvyklé, ničím jiným si to vysvětlit neumím. Leda, že by Lewy zešílel a stal se schopnějším tvůrcem.

Svůj podíl na tom mají ale i herci. Představitelé otce a syna k sobě padnou jak "prdel na hrnec". Charismatický Hugh Jackman je pro roli Charlieho zrozený. Odvážlivec s bohatými zkušenostmi z minulosti a malý Dakota Goyo, jdoucí v "otcových šlépějích",  zas přesně ten typ dítěte, které si oblíbíte, aniž byste věděli proč. Zdá se, že máme na světě nový herecký talent.

Pokud půjdete do kina na film plný boxerských šarvátek robotů, budete potěšeni. Zkuste se ale nechat i potěšit tím, co je kolem toho všeho. 

Překvapení podzimu je tu a vy si ho nenechejte ujít. 

P. S.: Dle mého názoru je naprosto zbytečné film vidět ve 3D. Stejně tak mě překvapilo, že na filmu nebylo žádné dítě…

sobota 5. listopadu 2011

RECENZE: Tři mušketýři – Dumas se obrací v hrobě! (40 %)


Kdo o nich nikdy nečetl, neslyšel nebo je neviděl, ten bude, bezesporu, z nejnovější filmové adaptace Tří mušketýrů v oblacích. Ale, existuje vůbec někdo takový?

Teď by se hodilo nastínit děj, který by Vás měl pořádně nažhavit a přitáhnout do kina. Jenže ten je naprosto banální, že ani nemá smysl se o něm nějak rozepisovat. Možná jen ve zkratce. Na začátku jde o odcizení plánu na sestrojení vzducholodi od samotného Leonarda da Vinciho, následně o zcizený náhrdelník samotné královny…


Začátek filmu, odehrán pomocí jakési deskové hry, vypadá slibně, stejně tak úvodní scéna odehrávající se v Benátkách, kde se nám postupně představí hlavní hrdinové filmu – Aramis (Luke Evans), Athos (Matthew MacFayden), Porthos (Ray Stevenson) a Milady (Mila Jovovich) v trochu nezvyklé podobě. Akčnější a s cool vychytávkami, které by jim záviděl i Indiana Jones.
  

Později se na scéně ukážou i ostatní známí hrdinové z literární předlohy. Mladý D´Artagnan (Logan Lerman), narcisní Buckingham (Orlando Bloom), kardinál Richelieu (Chritopher Waltz) a jeho „služebník“ Rochefort (Mads Mikkelsen). Filmové dobrodružství může začít… 

Béčkový režisér Paul W.S. Anderson zkopíroval, co mohl a nepřinesl nic originálního. Takže vidíte něco z Pirátů z Karibiku, něco ze Sherlocka Holmese, ale nic, co by Vám přišlo nové. Což se u vyjmenovaných filmů dá aspoň napsat. Nemluvě o hudbě Paula Haslingera, který taky kopíruje co může, hlavně oba filmy. Pochvalu si zaslouží aspoň kostýmy a výprava. Mému oku nejvíce lahodila digitálně vystavěná Paříž. 

Pokud jste dítě v pubertě, budete rozhodně nadšeni u scén s kulometem a plamenometem, které směle mušketýři ovládají na vzducholodi!!! Nebude Vám divná připadat ani Mila Jovovich, která jako Milady proskakuje laserovými vlákny (nebo co to bylo), dělá salta, spouští se jak Tom Cruise v M:I ze střechy, atd. A už vůbec Vám nepřijde zvláštní, že když už se ve filmu objeví vzducholoď, musí se zákonitě napíchnout na Notre Dame. 

Kdyby film nebyl inspirovaný Třemi mušketýry od Dumase, ale byl pouze zasazen do Francie, 17. století, s tím, že by nešlo o TY slavné mušketýry, jistě bychom od takového filmu neočekávali to, co od TĚHLECH Tří mušketýrů. 

Co se týče herců, tak nejlépe dopadla kupodivu režisérova žena Mila Jovovich. Je to jednoduché, má prostě co hrát, jako mrcha… Svou roli si užívá i Orlando Bloom, který má ve filmu, bohužel, velmi málo prostoru, ale metrosexuální šlechtic mu jde vskutku výborně. Pochválit jde ještě mladičkého Logana Lermana, který potěší všechny nepolíbené dívky, toužící po svém hrdinovi… 

Nevyužitý je záporák Christopher Waltz, sem tam utrousí poškleb, pohrozí pohledem, ale neudělá nic, co bys nás posadilo do sedačky a propluje lehce celým filmem až do finále. Škoda. Nemasně, neslaně působí i trojce zbylých mušketýrů. 

Po celém filmu se Vám nebude zdát už ani divná poslední scéna, ve které mohutně zní hudba a postupně se objevují…. ale co, nechte se aspoň něčím „překvapit“! A pokud vynecháte všude cpané 3D, nic se nestane. Ve 2D a s titulky Vás alespoň nebudou tolik mrzet utracené peníze.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...